Tre våldtäkter i Karlstad – på några timmar

Publicerad 28 oktober 2018 kl 15.59

Inrikes. Inom loppet av några timmar på fredagskvällen våldtogs tre olika kvinnor i anslutning till ett uteställe i Karlstad, rapporterar Nya Wermlands-Tidningen.

Dela artikeln

Två av kvinnorna misstänks ha blivit våldtagna inne på utestället efter att ha blivit intvingade i "trånga utrymmen", uppger polisen för GT.

En tredje ung kvinna anmälde sent på fredagskvällen att hon blivit våldtagen i anslutning till samma uteställe. 

Polisen vill ännu inte svara på om det misstänks finnas ett samband mellan de tre fallen, enligt GT.

En fjärde våldtäkt i Värmland ska också ha begåtts under natten till lördagen, i Kil. Kvinnan ska ha försvunnit efter att ha besökt en restaurang tillsammans med vänner.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

100 radhus ska fixa "integrationen" i Rinkeby

"Här är det nya Stockholm!" Socialdemokraternas nya experiment för att "blanda upp".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0