I slutet av sommaren hade åtta procent av de ljushyade barnen och 40 procent av barnen med mörkare hudtyp brist på D-vitamin.
Under den solfattiga perioden januari till mars hade mer än 25 procent av de ljushyade barnen och 50 procent av de mer mörkhyade barnen D-vitaminbrist.
Av de 90 barn som ingick i studien var det endast 10 procent som uppnådde optimala nivåer av D-vitamin.
Den viktigaste källan till D-vitamin är solljus. Ultraviolett ljus krävs för att människokroppen ska bilda D-vitamin. Mörk hudfärg innebär att det krävs mer och starkare ultraviolett ljus för att syntetisera D-vitamin.
Brist på D-vitamin är kopplat till många sjukdomar. Bland annat rakit, Parkinsons sjukdom, cancer, diabetes, multipel skleros och depression.
Forskargruppen har nu inlett en ny studie i Malmö och Umeå, där barn ges mjölk med extra mycket D-vitamin en gång om dagen. Målet är att räkna ut hur mycket D-vitamin barn av olika hudfärg behöver i kosten.