Israel expanderar när ryska judar flyr militärtjänst

Publicerad 2 oktober 2022 kl 11.39

Utrikes. Världen stänger sina gränser för ryska män som vägrar tjänstgöra i kriget i Ukraina. Men för den som är jude ser det bättre ut, rapporterar Al-Monitor. Israel håller flyglinjer öppna och förbereder sig nu på ett stort mottagande av ryska judar.

Dela artikeln

– Mitt departement gör sitt bästa för att se till att alla som önskar migrera kan komma fram säkert trots utmaningar. Vi förbereder oss på en storskalig invandringsvåg. Vi har haft samtal med El Al och andra flygbolag för att hitta lösningar som gör det möjligt för den judiska diasporan i Ryssland att immigrera hit, säger den israeliska immigrationsministern Pnina Tamano-Shata.

Finansminister Avigdor Liberman säger å sin sida att nödvändiga medel kommer att tillskjutas för att ge de förväntade invandrarna ett gott mottagande.

Inom EU funderar man samtidigt på hur man ska se till att ryska krigsmotståndare får asyl medan den stora majoritet män som är för kriget – men emot att själva tjänstgöra i det – nekas. Alla angränsande EU-länder har nu stängt sina gränser mot Ryssland för ryska turister.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

V-bråket: "Stalinistisk organisation"

Daniel Riazat och Lorena Delgado Varas lämnar partiet. "Vi kommer att bygga nytt, ett politiskt alternativ som sätter frågorna före posterna".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.