Inflationen sjunker

Publicerad 13 oktober 2023 kl 09.42

Ekonomi. Inflationstakten enligt KPI var 6,5 procent i september 2023, en minskning från augusti då den var 7,5 procent.

Dela artikeln

– Breda prisökningar i september motverkades bland annat av fortsatt sjunkande elpriser, säger Mikael Nordin, prisstatistiker på SCB.

Månadsförändringen från augusti till september var 0,5 procent enligt KPI.

Inflationstakten enligt KPIF, som till skillnad från KPI inte påverkas av ändrade räntesatser på hushållens bolån, var 4,0 procent i september. Motsvarande siffra för augusti var 4,7 procent.

Inflationstakten beräknad exklusive energiprodukter (KPIF-XE) var 6,9 procent i september, vilket är en nedgång jämfört med augusti då den var 7,2 procent.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kristerssons helomvändning: Ska "göra allt" för att utvisa kriminella invandrare

Ändrar sig efter Meya. Ska nu stötta danskt initiativ – som Tidögänget tidigare nobbat – som skulle ha fått Mohamed utvisad.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.