USA:s presidentval 2024

Presidentkandidat vill förbjuda anonymitet på sociala medier – använder själv påhittat namn

Publicerad 16 november 2023 kl 17.02

Utrikes. Den republikanska presidentkandidaten Nikki Haley – som är född med namnet Nimarata Randhawa – vill att alla som använder sociala medier ska tvingas använda sina riktiga namn.

Dela artikeln

Nikki Haley har under Republikanernas primärvalskampanj i USA kanske främst gjort sig känd för att trumfa de andra kandidaterna i sitt villkorslösa stöd för Israel. Något som kan beskrivas som lite av en bedrift.

Nu har den neokonservativa profilen presenterat ett nytt krav. Nämligen att alla användare på sociala medier ska tvingas verifiera sin identitet.

Som argument för detta hänvisar hon till den "nationella säkerheten".

– När man gör så måste folk helt plötsligt stå för vad de säger. Och vi blir av med de ryska, iranska och kinesiska botarna, säger Nikki Haley i Fox News.

Utspelet angrips av andra presidentkandidater. En av dem, Vivek Ramaswamy kallar förslaget för "ett flagrant brott mot konstitutionen" som hämtats "direkt ur demokraternas spelbok", rapporterar New York Post.


Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jerzy Sarneckis nya teori: Gängvåldet kommer upphöra av sig självt

78-årige kriminologen kommer med lugnande besked. De kriminella kommer "inom de närmaste åren" att självmant tröttna på att begå brott.0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.