ÖB: "Försvaret av Sverige börjar vid Natos yttre gräns"

Publicerad 1 april 2024 kl 16.04

Inrikes. Försvarsmaktens uppgift är inte längre att försvara Sverige utan även att försvara 31 andra länder i Nato, skriver överbefälhavare Micael Bydén.

Dela artikeln

Det är i en debattartikel i DN som Bydén förklarar att "svenskarnas sak" inte längre "bara är vår egen", som det uttrycks i tidningen.

"Försvaret av Sverige börjar vid Natos yttre gräns. Vi är ingen frontstat, men vi kommer vara vid fronten med förband. Det gäller i fred – inom ramen för Natos avskräckning – och det gäller om Nato behöver gå från avskräckning till försvar", skriver han.

ÖB uppmanar också politikerna att inför höstens försvarsbeslut se till Försvarsmakten får handlingsfrihet.

"Ett stelopererat försvarsbeslut som låser oss i detaljer tjänar vare sig nationell eller kollektiv försvarsförmåga väl", skriver Micael Bydén.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Estoniakatastrofen

"Inte sant, dumheter." Svenska tidningen stämplas som fake news-källa.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

SD backar – vill nu sänka kraven för invandrare

Efter L-ministerns utspel. SD öppnar för att öka invandringen – med hänvisning till "samhällsintresset".0 

Ekonominyheter

Fortsatt kyligt på bostadsmarknaden

Tuffast för lägenheter.. "Bara att konstatera att det är fortsatt kräftgång."0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.