Iran: "Fake news" att vi anlitar kriminella gäng i Sverige

Publicerad 31 maj 2024 kl 12.18

Utrikes. Iran tillbakavisar uppgifterna om att man anlitar kriminella gäng i Sverige för att slå mot israeliska mål.

Dela artikeln

Det är Israels underrättelsetjänst Mossad som hävdar att Iran samarbetar med de kriminella nätverken Rumba och Foxtrot och deras respektive ledare Rawa "Kurdiska räven" Majid och Ismail "Jordgubben" Abdo.

Enligt Mossad var det Foxtrot som låg bakom att en skarpladdad handgranat kastades över staketet till Israels ambassad i Stockholm i januari. Rumba-nätverket ska ha ansvarat för den misstänkta skottlossningen utanför ambassaden i maj.

Säpo har bekräftat att Iran samarbetar med kriminella nätverk i Sverige, men utan att nämna några specifika nätverk.

Iran dementerar dock uppgifterna. På sin hemsida skriver Irans ambassad att nyheterna är "falska och propagandistiska" och fabricerats av Mossad.

"Vid en tidpunkt då brotten, det omänskliga beteendet, folkmordet och den israeliska barnamördarregimens fruktansvärda och skamliga handlingar mot det oskyldiga palestinska folket har chockat hela världen och sårat alla fria människors hjärtan, har tyvärr vissa svenska medier publicerat falska och påhittade uttalanden mot Islamiska republiken Iran, baserade på den brutala israeliska regimens falska och grundlösa påståenden", skriver ambassaden.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.