Minnesstunden i Örebro: Gigantisk HBTQ-matta i kyrkan

Publicerad 7 februari 2025 kl 10.44

Inrikes. En stor regnbågsmatta hade rullats ut i kyrkan i Örebro när kungaparet, statsministern och en rad andra högdjur samlades för att sörja och hedra offren i Örebro.

Dela artikeln

Diverse makthavare reste under onsdagen till Örebro för att hedra offren efter tisdagens masskjutning, som var den värsta i Sveriges historia.

Minnesgudstjänsten i S:t Nicolai kyrka samlade såväl sörjande som makthavare – exempelvis statsminister Ulf Kristersson. Även kungen och drottningen deltog.

Men efter minnestjänsten är det en detalj som nu får stor uppmärksamhet på sociala medier: kyrkans mittgång var täckt av en HBTQ-matta.

"Man var alltså tvungen att ha en regnbågsmatta vid minnesgudstjänsten", konstaterar en användare på X som har lagt upp ett foto från tv-sändningen från kyrkan under ceremonin. Inlägget har fått över tusen gilla-markeringar.

S:t Nicolai kyrka valde att börja använda en HBTQ-matta år 2015, efter att först ha testat inslaget under Pride.

– Människor ska kunna känna att vi är en öppen församling som är för människors kärlek mellan varandra, sade församlingsherde Anders Lennartsson då till Aftonbladet.


Nyheter från förstasidan

Nu vill varannan regeringsväljare se SD i regeringen

Bara 26 procent är negativa. Men bland L-väljarna är motståndet ännu starkt – och nu kan inställningen avgöra partiets öde.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.