Spärren beslutades av kyrkomötet i november 2024 efter en motion från Socialdemokraterna, som tidigare inte hade nämnt någon spärr i sitt valprogram.
Efter att AFS kom in i kyrkomötet blev det dock fart och fläkt inom S och i den slutliga voteringen röstade 121 ledamöter för två procents spärr, medan 104 ville se en spärr på tre procent. Totalt röstade 157 ledamöter för att införa en spärr, 84 emot.
– Detta är absolut ett slag mot demokratin, konstaterade Margaretha Herthelius, gruppledare för Fria liberaler i Svenska kyrkan (Fisk), som också är representerade i kyrkomötet, i Kyrkans Tidning när spärren infördes i höstas.
Men inom Socialdemokraterna var tongångarna desto mer positiva.
– Jag är glad att en så stor del av kyrkomötet stod bakom en spärr, sade Wanja Lundby-Wedin (S), kyrkostyrelsens förste vice ordförande, till samma tidning efter voteringen. Hon uppgav att spärren är en förstärkning av det demokratiska arbetet i utskotten.
Men kritiken är stark från flera håll. AFS fick 1,3 procent i valet 2021, vilket gav tre mandat. Nu krävs cirka 7.000 fler röster för att klara spärren.
"Det är ett tydligt försök att stänga ute AFS", säger partiet i ett medlemsutskick där man vädjar om att allmänheten nu ska gå med i svenska kyrkan för att neutralisera effekten av S nya spärr.
– Nu är sista chansen att gå med i kyrkan för att få rösträtt i kyrkovalet, konstaterar partiledaren Gustav Kasselstrand.
Tiden börjar dock bli knapp. Den som vill inträda i Svenska kyrkan måste enligt organisationens hemsida fylla i en blankett och lämna in den till sin församling. Och det måste i praktiken göras redan nästa vecka.
Vill man å andra sidan inte betala kyrkoavgift nästa år, är sista dagen att lämna kyrkan den 1 november – det är då avgiften fastställs.
För AFS del står en miljon kronor i mandatstöd på spel om spärren klaras. Utan tillräckligt väljarstöd kan gruppen tvingas lämna kyrkopolitiken på nationell nivå – men satsningar på stiftsnivå kan bli ett alternativ.
– Vad jag förstår är många inom AFS inriktade på att jobba för kyrkan. Kan man inte göra det i kyrkomötet så kan man göra det i stiften, säger partiets gruppledare Axel W Karlsson till Kyrkans tidning.