Bussförare körde på kollega bakifrån

Publicerad 31 januari 2014 kl 19.02

Inrikes.En busschaufför i Göteborg blev arg när han upplevde att en kollegas buss blockerade hans väg. Han körde därför uppsåtligen in i den andre chaufförens fordon bakifrån.

Gilla artikeln på Facebook

Det var i tisdags som en busschaufför gick till attack mot en kollega i bohuslänska Ytterby och körde på hans buss bakifrån.

Busschauffören ska enligt ett vittne blivit arg därför att den andra bussen stod i vägen för honom. Han startade då ett gräl med sin kollega, som han även uppges ha kastat snö på.

Därefter återvände han till sin buss och körde in i den stillastående bussen bakifrån.

– Den andra bussen körde rakt in i oss. Det skakade i hela bussen. Jag kände en jättesmäll och flög framåt. Jag fick ta tag i ett räcke framför mig, berättar Rasmus Bäckström, som var passagerare på den påkörda bussen, för Expressen/GT.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Rena Stasi-metoderna." Gärningsmannen kom undan med skyddstillsyn och sonen utmålades som "nazist" i media.0 Plus

Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Israel får miljoner av Sverige för att ta fram "framtidens mat"

Regeringens satsning kritiseras.. "Vår personal har suttit i möten med kollegorna i Israel och diskuterat framtidens mat – samtidigt som det bara några mil bort pågår en aktiv svältkatastrof."0 

Sandviken påstods tjäna miljarder på invandringen – pekas nu ut som "nya Rinkeby"

Tio år efter DN-scoopet.. Halva Sandviken är idag ett utanförskapsområde som "vita svenskar undviker".0 

Anser även att barn ska kunna ha fler än två föräldrar. "Sverige måste flytta fram positionerna mot den konservativa högervågen."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0 

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0