Coronavaccin
 

Norsk vårdanställd död efter vaccinering

Publicerad 15 mars 2021 kl 15.57

Utrikes. En i övrigt frisk kvinna anställd inom den norska vården har avlidit. Detta sedan hon drabbats av blodpropp efter att ha fått Astra Zenecas kontroversiella coronavaccin, rapporterar norska Verdens Gang.

Dela artikeln

Kvinnan, som var under 50 år, var en av tre vaccinerade vårdanställda som fick läggas in på sjukhus med blodpropp.

Den norska motsvarigheten till Läkemedelsverket, Legemiddelverket, meddelar nu att kvinnan avled under söndagen.

– Dessvärre gick inte hennes liv att rädda. Hon avled i går. Det var en i övrigt frisk patient. Hon fick all intensivvård vi kunde ge på Rikshospitalet, sade överläkaren Trine Kåsine vid en pressträff på måndagen.

En rad EU-länder har beslutat sig för att stoppa användningen av Astra Zenecas coronavaccin på grund av larm om att det orsakar blodpropp. I Sverige anser dock Läkemedelsverket att "nyttan med vaccinet tydligt överstiger riskerna".


Nyheter från förstasidan

LO:s chefsekonom: SVT sprider myter om att Sverige behöver ökad invandring

Torbjörn Hållö sågar statliga jättens nya bluff. "Sverige behöver inte ökad invandring, vi behöver få de 500.000 arbetslösa i arbete."0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Utrikes

Rekordupptäckten i tyska Aachen. Visade sig förekomma med nära 30 olika namn i polisens efterlysningssystem.0 

Danmark pekar ut USA som säkerhetspolitiskt hot

Nya hotbedömningen efter Grönlandsbråket.. "Använder sin ekonomiska och teknologiska styrka som ett maktmedel, också gentemot allierade."0 

Israels besked: Trumps "gula linje" är nu vår nya gräns

Snor åt sig mer än halva Gazas terroritorium.. Skjuter dessutom ihjäl alla som passerar linjen – inklusive småbarn.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0