Asylkaoset
Ur kampanjmaterial från Migrationsverket.

Nu ska Malik och tusentals andra illegala invandrare hem igen

Publicerad 1 juni 2016 kl 19.21
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Idag skärptes regelverket för de tusentals illegala invandrare som vistas i Sverige, trots att de fått avslag på sin asylansökan och uppmanats att lämna landet.

Dela artikeln

Invandrare som uppehåller sig illegalt i Sverige, så kallade "papperslösa flyktingar", har nu inte längre rätt till gratis bostad och bidrag, vilket de haft tidigare. Och Migrationsverket kan kalla in polisen för att få hjälp med att kasta ut ovälkomna invandrare från myndighetens asylboenden.

När Fria Tider under onsdagen pratar med polisen på nationell nivå är det inte känt om eller i hur stor utsträckning polisen kallats in för att göra sådana avhysningar.

– Om de behöver hjälp sker nog det regionalt, skulle jag tro. Man hör inte av sig centralt utan man hör av sig till polisen lokalt, säger presstalesmannen Stephan Ray.

I en kampanjfilm som Migrationsverket tagit fram uppmanas de ovälkomna invandrarna att resa hem igen. I den tecknade filmen används den fiktiva araben "Malik" som exempel.

"Malik får avslag på sin asylansökan eftersom han inte har skyddsskäl. Då har han inte längre rätt till hjälp med boende och pengar", informerar filmen.

Därefter upplyses om att Malik måste lämna tillbaka sitt LMA-kort, sitt bankkort och sina nycklar. I nästa sekvens syns Malik på flygplatsen på väg tillbaka till sitt hemland.

Illegala invandrarfamiljer berörs dock inte av den nya lagen och kommer fortsätta få bostad och bidrag, trots att de saknar rätt att stanna i Sverige.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Unga svenskar vill att kungen sitter kvar

Nej till Victoria.. Men bland äldre medborgare är vill man ha tronskifte redan nu.0 

Polis roade sig med våld på festival – åtalas

Lämnade kroppskameran av och gick till attack.. Nu åtalas insatsledaren för blodiga insatsen på Åmåls bluesfestival.0 

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0