Oroligheterna i förorten

Nya bilbränder i Stockholmsförort

Publicerad 26 mars 2016 kl 00.46
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Flera bilar stacks under långfredagskvällen i brand i Stockholmsförorten Alby.

Dela artikeln

Larmet om anlagda bränder kom in till brandkåren strax före klockan elva på kvällen.

– 22:53 kom det in från räddningstjänsten, säger Stockholmspolisens presstalesman Towe Hägg till Fria Tider.

– Ingångsvärdena är fyra bilar, polisen har varit på plats och bränderna är släckta men det var mycket rök kvar i området. Sedan har de inte återrapporterat mer i nuläget, fortsätter hon.

Det är andra natten i rad som det brinner bilar i den invandrartäta förorten. Natten till långfredagen brann flera bilar i ett radhusområde i Alby. Under skärtorsdagskvällen var det dessutom oroligheter i Södertäljeförorten Hovsjö med anlagda bilbränder och stenkastning mot polisen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 962702242


Varnish cache server

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0