Pressbild

Nyliberalen Johnny Munkhammar död

Publicerad 15 augusti 2012 kl 00.44

Politik.Moderate riksdagsledamoten Johnny Munkhammar avled på måndagskvällen efter en längre tids sjukdom, uppger flera medier. Munkhammar blev 37 år och efterlämnar fru och två barn.

Gilla artikeln på Facebook

Munkhammar gjorde sig känd som en nyliberal debattör och började tidigt arbeta på Svenskt Näringsliv. 1998 tog han en magisterexamen i statsvetenskap vid Uppsala universitet.

Johnny Munkhammar var en livlig förespråkare av den svenska nyliberalismen och gav ut flera böcker, deltog i debatter och reste vid ett tillfälle även till USA där han för Timbros räkning debatterade den svenska välfärdsstaten på Cato Institute. Munkhammar var även en hängiven globalist och försvarade in i det sista ett svenskt eurointräde, frihandel och fri invandring från tredje världen.

– De nordiska länderna är ett verkligt bevis för att öppenhet mot omvärlden är ett framgångsrecept, sade han under sitt tal på Cato Institute.

Han ansåg också att nyliberaler inte borde ägna sig åt politisk kohandel för att få igenom det han kallade för strukturell utveckling.

– Det finns en sån föreställning, att man måste erbjuda människor någon sorts kompensation om de ska gå med på förändringar som leder till att de förlorar jobbet och så vidare, sade Munkhammr och sammanfattade:

– Jag tycker inte det, jag tycker man ska globalisera rakt av.

Vid sin död var Johnny Munkhammar riksdagsledamot för Stockholms län och verksam i skatteutskottet.

– ”Vi kommer att sakna och minnas Johnny Munkhammar som en framstående och alltid entusiastisk politiker och debattör verksam in i det sista. Vi är många som även mist en god vän och våra tankar går nu närmast till hans familj, säger Moderaternas gruppledare i riksdagen Anna Kinberg Batra i ett skriftligt uttalande.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0