Europa byter folk

Orbán: Europa har inget behov av invandrare – de ska skickas hem

Publicerad 2 maj 2019 kl 18.24

Utrikes. Italiens inrikesminister Matteo Salvini är Europas viktigaste person och en hjälte. Det säger Ungerns premiärminister Viktor Orbán i en lång intervju med den italienska tidningen La Stampa.

Dela artikeln

Invandringen utgör ett långsiktigt hot mot Europa, förklarar Viktor Orbán i intervjun med La Stampa. Därför är det fortfarande upp till politikerna att stoppa detta.

Enligt den ungerske ledaren utgör invandringen rentav det största problemet i historien. Han kallar det för "massinvandring" och påpekar att det är ett demografiskt faktum att det finns allt färre européer, medan däremot araber och afrikaner bara blir fler.

Det råder ingen tvekan om att de även i framtiden kommer försöka ta sig till Europa, fortsätter han.

Enligt Orbán reagerar européer mot invandring så fort det sker terrorism eller andra extraordinära brott, men sedan glömmer de bort vad invandringen får för konsekvenser. Därför är det politikernas ansvar att påminna dem om vad som kommer hända med Europa om omfattande förflyttningar av människor till Europa tillåts fortsätta, förklarar han.

– En ansvarsfull ledare uppmärksammar problemet och vidtar förebyggande åtgärder för att avvärja det innan nästa våg anländer – för den kommer definitivt komma. Vi måste förvänta oss massiva förflyttningar av människor, och om de inte förebyggs måste de stoppas på vägen. Det är därför som jag tycker att Matteo Salvini är den viktigaste personen i Europa idag, säger han till La Stampa och kallar också den italienske inrikesministern för en "hjälte" som satte stopp för migrantbåtarna över Medelhavet.

Enligt Viktor Orbán finns det över huvud taget inget behov av att distribuera invandrare över Europa. De ska i stället skickas tillbaka till sina hemländer, anser han bestämt.

– Vi vi ska inte ta hit problemen, utan hjälpa människorna där de bor. Låt oss skapa fred i de regioner de kommer ifrån, fortsätter han och påpekar att Ungern redan gör detta och dessutom bidrar med mer pengar än rikare länder genom sitt program "Ungern hjälper".

Viktor Orbán vill att europeiska länder i stället ska hjälpas åt för att repatriera invandrarna.

I intervjun med den italienska tidningen spår han också att Europeiska folkpartiet, EPP, där Orbán parti Fidesz inte längre är välkommet, kommer begå "självmord" om det fortsätter anpassa sig efter vänsterns krav och idéer. Den så kallade konservativa EU-parlamentsgruppen borde i stället samverka med nationalister som Salvini.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Dömde Leijnegard för ofredande – är kompis med kvinnans make

Upptäckten på kvinnliga domarens Facebook-sida. Personerna "satt väl synligt placerade på den främsta åhörarraden" under rättegången.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Utrikes

Adolf Hitler ställer upp för omval

Han är tillbaka.. Fick 84,88 procent av rösterna sist – och lanserade satsning mot "toxisk manlighet".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur