"Oväsentligt" att Lambertz-kvinnan vanemässigt anmält män för våldtäkt

Publicerad 18 mars 2021 kl 09.51

Lag & Rätt. Domstolarna som häktat Göran Lambertz för våldtäkt måste ha bedömt uppgiften om att kvinnan som anmält honom står åtalad för förtal och har anmält en lång rad andra män för samma brott som "oväsentlig i sammanhanget", påpekar Aftonbladets rättskrönikör Oisín Cantwell.

Dela artikeln

Själv håller Oisín Cantwell med domstolarna om resonemanget.

"En människa som har utsatts för ett övergrepp kan givetvis drabbas av ytterligare ett. Det finns rent av forskning som tyder på att risken ökar för en person som en gång har drabbats", skriver Cantwell.

Men det är alltså inte bara Aftonbladet-krönikören, utan även Svea hovrätt och Uppsala tingsrätt, som resonerar på detta sätt. Trots att det enligt försvaret inte finns några bevis förutom en partsinlaga från den förtalsåtalade kvinnan häktades ju Lambertz "på sannolika skäl", dvs. den grad av misstanke som gäller när domstolen anser att åklagaren kan förvänta sig en fällande dom.

Detta "trots att tingsrätten med all sannolikhet kände till att åtal för förtal är väckt", skriver Cantwell.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 567436385


Varnish cache server

Dumpades med söndertrasat underliv i ökänd park. Nu kämpar ungen för sitt liv – första steget är att lära sig äta igen.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0