Paludan tillåts bränna koran vid Turkiets ambassad

Publicerad 20 januari 2023 kl 12.01

Inrikes. Den danske islamkritikern Rasmus Paludan har nu fått tillstånd av polisen att genomföra en koranbränning utanför Turkiets ambassad i Stockholm imorgon lördag. Det rapporterar Aftonbladet.

Dela artikeln

Paludan har sagt att han vill "markera lite yttrandefrihet" mot Turkiet efter landets fördömanden av en tidigare aktion som genomfördes förra veckan.

PKK-organisationen Rojavakommittéerna hängde då upp en docka föreställande Turkiets president utanför Stockholms stadshus.

– Grundlagen ger ett starkt skydd och man ska bedöma värdet av att få demonstrera och yttrandefriheten väger tungt och det är det man tagit med i vågskålen, säger Ola Österling, presstalesperson vid polisen till TT.

Koranränningen kommer att ske i samband med två andra demonstrationer i Stockholm, en av dem är proturkisk och ska ske vid ambassaden. Den andra demonstrationen är emot Sveriges Natoanslutning och mot Erdogan.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.