Paula Bieler.

Paula Bieler (SD) fick inte ledigt i en månad – lämnar riksdagen i protest

Publicerad 11 februari 2020 kl 17.16

Inrikes. SD-toppen Paula Bieler, som är känd för sin liberala politiska hållning, väljer nu att lämna riksdagen. Detta efter att hon fått nej till en månads ledighet för att fira sin smekmånad.

Dela artikeln

– Det är en viktig principiell diskussion att ta. Ska vi vara knapptryckare, på plats i riksdagen hela tiden, försaka våra privatliv, försaka våra familjer? säger Paula Bieler till Sveriges Radio.

Bieler hånades i januari i sociala medier efter att ha gått upp i talarstolen i riksdagen och hållit ett brandtal för att hon själv skulle få ledigt från riksdagsarbetet i en månad efter att ha gift sig.

– Jag har genom åren sett många kollegor, riksdagsledamöter och andra som jobbar inom den här branschen få sina liv mer eller mindre förstörda av att arbetet kräver att man hela tiden ska vara på plats, förklarade den 31-åriga yrkespolitikern bland annat.

Användare på Twitter poängterade att Paula Bieler kunde fira smekmånaden under riksdagens sommaruppehåll eller under någon av de andra månader på året då det inte är några sammanträden.

Den liberala SD-toppens högstämda anförande i riksdagen blev också ett fiasko. Endast tre riksdagsledamöter, förutom hon själv, tryckte på grön knapp, skriver SR.

I samband med landsdagarna i höstas lämnade Paula Bieler SD:s partistyrelse.

Nu ska 31-åringen istället fokusera på privatlivet och återuppta sina studier, rapporterar SR.

– Har man kommit in i politiken som heltidspolitiker när man är 20 år så är det nog bra att leva lite utanför den här knasiga världen också, säger Paula Bieler.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Dieter och Fritz chanslösa mot tredje världen-pinglorna. De är värst – och det folkslaget är allra våldsammast.0 Plus

Mer från Inrikes

Åtalas för att ha eldat upp pilot i IS-bur

Osama Krayem, 32, ställs inför rätta i Stockholm.. Malmö-sonen är redan dömd för massmord i Paris och Bryssel.0 

Margot Wallström: "Jag är inte antisemit"

S-profilen bemöter nu kritiken.. "Israels regering gjorde allt för att framställa Sverige och mig som avskräckande exempel."0 

UD kallade upp Israels ambassadör: "Oacceptabelt"

Markerade mot situationen i Gaza.. ”Att blockera mat och annat bistånd till civila är oförsvarligt."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0