Val 2014

Rödgröna tappar 6,1 procent

Publicerad 23 augusti 2014 kl 07.42

Inrikes. Miljöpartiet störtdyker med hela 3,8 procentenheter i den senaste mätningen från Expressen/Demoskop. Totalt förlorar de rödgröna partierna 6,1 procent.

Dela artikeln

Förändringen, som är statistiskt säkerställd, oroar dock inte Miljöpartiet eftersom man räknar med att den globala uppvärmningen ska rädda siffrorna, eftersom vädret varit litet skakigt senaste veckan.

– Vi hoppas på att människor ska kunna se att klimatförändringarna inte är något som ligger ett antal år bort i tiden, utan det sker här och nu, säger MP:s Anders Wallner till Expressen.

 


Nyheter från förstasidan

USA: Berlinmuren är tillbaka

"Tyskland har återuppbyggt den". Efter beskedet om AFD skärper Vita huset tonen mot auktoritära styret i Berlin.0 

Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0