Rånen i Göteborg ökar – trots corona

Publicerad 28 juli 2020 kl 09.40

Inrikes. I Göteborg sker flera personrån om dagen och nu ökar brotten, trots att färre rör sig ute, uppger GP.

Dela artikeln

Varje dygn rånas i genomsnitt tre personer i Göteborg. Eller cirka 1.000 per år. Det sade polischefen Erik Nord i GP i mitten av juli.

Då hade det skett 17 rån bara under en enda helg.

Nya siffror visar också att rånen ökat i staden jämfört med förra året. Detta "trots att färre personer rört sig ute under coronavåren", skriver Göteborgs-Posten.

Mellan den 1 januari och 15 juli anmäldes 458 personrån, en ökning med 12 procent jämfört med samma period förra året.

Teodor Smedius, lokalpolisområdeschef, hävdar dock att ökningen inte ska ses som att otryggheten i staden blivit större då antalet rån "fluktuerar" från år till år.

– Vi tar inte lätt på det. Efter ett rån blir man aldrig riktigt trygg igen. Det är ett brott som ska tas på allvar, varje enskilt rån är ett för mycket, säger Smedius till tidningen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 51536816


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 51536817


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Allt fler företag satsar på dyrare och sämre

"Moderniserar" villkoren för att tjäna mer.. Populära abonnemang försämras, blir dyrare och krånglas till.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0