Asylkaoset
Finansminister Magdalena Andersson vill skuldsätta staten mer för massinvandringen.

Regeringen vill låna till invandringen

Publicerad 19 oktober 2015 kl 17.14

Inrikes. Den statsbudget som regeringen la förra månaden underskattar invandringen. Nu öppnar finansministern för att öka på statens skuldsättning för att kunna fortsätta finansiera invällandet utan att behöva söka stöd i riksdagen.

Dela artikeln

I regeringens statsbudget för 2016 tillskjuts ytterligare 40 miljarder för den ökande invandringen.

– Det enda utgiftsområde som tycks tilldelas obegränsade resurser är det för migration och integration, sa Sverigedemokraternas arbetsmarknadspolitiske talesperson Sven-Olof Sällström i september, rapporterade Fria Tider.

Men några veckor senare står det klart att invandringsbudgeten kommer överskridas med råge, när Migrationsverket nu uppjusterar årets invandringsprognos från 80.000 asylsökare till "minst 150.000", enligt Aftonbladet.

För att finansiera det allt snabbare invällandet av invandrare planerar nu finansminister Magdalena Andersson att öka statens skuldsättning.

– Det är fullt möjligt att hantera med de befogenheter regeringen har, via en ökad statsskuld, alltså ökad upplåning, säger hon till TT.

På så vis slipper regeringen föreslå nya, mer realistiska, utgiftsposter i budgeten – något som skulle kunna röstas ned av en riksdagsmajoritet.

Fortsatt invällning
Just nu registrerar Migrationsverket över 1.000 nya asylsökare om dagen, men enligt migrationsexperten Merit Wager tillkommer lika många invandrare till som väljer att inte skriva in sig i systemet. Därmed kan den verkliga invandringstakten just nu ligga på en bit över 2.000 om dagen – en årstakt på närmare en miljon.


Nyheter från förstasidan

Gängkriminell 15-åring råkade spränga sig själv

Hittades död i Östberga. Rekryterades av kriminellt nätverk via en skola och ett idrottslag.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", processrättslig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Elbil exploderade i Sundsvall – "huset skakade"

"Det var en rejäl explosion".. Brinnande elbilar går i praktiken inte att släcka.0 

Åkesson har inte orkat läsa sin egen vitbok

Är inte intressant, enligt tidigare SD-ledaren Mikael Jansson.. "Det är nästan intressantare varför Åkesson och Karlsson vill ha en vitbok".0 

Sverige fortsätter falla i globalt trygghetsindex

Inget "paradigmskifte" i sikte än så länge.. Men de nordiska grannländerna är fortfarande tryggast i världen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0