Sara Heikkinen Breitholtz (S).

Riksdagskvinna (S) styrde rakt in i buss – misstänks nu för drograttfylleri

Publicerad 13 december 2020 kl 17.01

Inrikes. Riksdagsledamoten Sara Heikkinen Breitholtz (S), som profilerat sig i trafiksäkerhetsfrågor och är suppleant i trafikutskottet, misstänks för drograttfylleri efter att ha krockat med en buss, rapporterar Kungsbacka-Posten. I de stora medierna tystas händelsen ned.

Dela artikeln

Krocken skedde klockan 15.44 på fredagseftermiddagen på Onsalavägen i Kungsbacka.

Enligt Kungsbacka-Posten styrde en bil "helt utan anledning" in i en buss.

Bilens förare visade sig senare vara Sara Heikkinen Breitholtz, riksdagsledamot för Socialdemokraterna. Hon misstänks för drograttfylleri.

En person med insyn i händelsen säger till Kungsbacka-Posten att "en man försökte få bort den kvinnliga bilföraren på platsen, men hindrades".

Läs också: Smet från trafikolycka och ljög sig till lägre böter – sen blev Haxhimustafa, 32, Löfvens nya taleskvinna i trafiksäkerhetsfrågor

I sin händelsenotis om krocken skrev polisen: "En person förs till sjukhus för kontroll med oklart skadeläge. I bussen fanns tre passagerare. Föraren av bussen och passagerarna verkar enligt uppgift klarat sig oskadda. Bärgare på plats."

Onsalavägen fick stängas av för trafik i samband med olyckan. Ambulans, räddningstjänst och polis kallades till platsen.

Socialdemokraterna riks skriver i en skriftlig kommentar till Kungsbacka-Posten att det rör sig om en "väldigt tragisk händelse" och att man inte har några fler kommentarer för tillfället.

I de stora medierna är det tyst om händelsen. Expressen skriver att en "riksdagsledamot från Halland" misstänks för drograttfylla, men nämner inte Sara Heikkinen Breitholtz vid namn.

Enligt Norra Halland är det andra gången i år som Breitholz åker fast för misstänkt drogfylleri. Hon stoppades i våras efter att ha kört vingligt på Inlagsleden i Kungsbacka. Ett snabbtest visade då att hon hade morfin, oxycodone och benzo i blodet. Utredningen lades dock ned och hemligstämplades.

Profilerad i trafikfrågor
Sara Heikkinen Breitholtz är suppleant i riksdagens trafik- och justitieutskott har varit politiskt profilerad i frågor som rör trafiksäkerhet. I oktober 2019 skrev SVT Nyheter Halland om att hon i en ny motion ville lagstifta om att bilister ska bereda plats för utryckningsfordon.

– Ofta handlar problemet om att människor inte visar tillräcklig respekt och försiktighet när det kommer utryckningsfordon på våra vägar. Ibland när jag själv kör bil märker jag att folk inte flyttar sig för exempelvis brandbilar, sade hon då till SVT.


Julbordet i Malmö var bara toppen av ett isberg. Visade sig ha begått en massa liknande bedrägerier – för miljonbelopp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0