Bostadsbubblan

"Rivstart" spås på bostadsmarknaden efter sommaren

Publicerad 10 augusti 2021 kl 16.06

Ekonomi. Priserna på bostadsrätter förblev oförändrade den gångna månaden, och enligt bedömare står bostadsmarknaden nu inför ett vägskäl.

Dela artikeln

De senaste siffrorna från Mäklarstatistik visar på stabila priser på bostadsmarknaden under sommaren. Bostadsrättspriserna i riket var stillastående i juli medan villapriserna gick upp en procent.

– Även om den kraftiga prisuppgången stannat av talar mycket för en rivstart på bostadsmarknaden efter sommaren, när de som skjutit upp sin flytt under pandemin nu lägger ut sin bostad till försäljning. Om utbudet ökar bör priserna stabiliseras och bostadsmarknaden bli mer hållbar, säger Marcus Svanberg, vd på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling, i ett kommenterar dock siffrorna på följande sätt:

– Det är svårt att dra slutsatser utifrån julisiffrorna men det känns lite som att vi nått ett vägskäl. Priserna ser ut att ha stabiliserat sig på en hög nivå och antal affärer under juli är lägre än förra året. Känslan är att vi går mot en lite lugnare marknad efter ett första halvår som var historiskt med mycket bostadsaffärer och rusande priser, säger Johan Engström, VD på Fastighetsbyrån.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0