Södermalmskyrkan blir "We are one"

Publicerad 30 maj 2019 kl 11.35

Inrikes. Södermalmskyrkan, som bildades år 1929, byter nu namn till We Are One Church. Anledningen är att man officiellt vill vara en mångkulturell kyrka "för alla".

Dela artikeln

Södermalmskyrkan på Söder i Stockholm har nu valt att byta namn till "We Are One Church".

De olika församlingarna i landet kommer därmed heta till exempel "We Are One Södertälje".

Det officiella namnbytet kommer ske den 28 september, då församlingen, som i år firar 90-årsjubileum, arrangerar sin årliga europeiska G12-konferens.

Enligt kyrkan har namnet "We Are One" länge förekommit inom verksamheten men vuxit sig starkare i takt med samhällsutvecklingen.

– I dag samlar vi många människor med olika nationaliteter och bakgrunder och de är vår stolthet. Vi vill vara en plats där alla som kommer känner sig som hemma, där vi har ett och samma hjärta och är en familj, vilket också namnet We Are One återspeglar, säger pastor Lennart Torebring i ett pressmeddelande.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 877984145


Varnish cache server

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0