Korankravallerna

"Siktade inte på polisen" – nu frias elva stenkastare

Publicerad 23 december 2022 kl 18.37

Lag & Rätt. Elva män som filmades när de kastade sten under korankravallerna i påskas frias. Enligt tingsrätten är det inte bevisat att de siktade på polisen när de kastade stenarna, rapporterar Dagens Nyheter.

Dela artikeln

Åtalet gällde det upplopp som ägde rum i Rinkeby på långfredagen i samband med att Rasmus Paludan kom dit för att bränna en koran.

Samtliga elva män som frias förekommer på film när de kastar sten under kravallerna. Men tingsrätten har nu friat samtliga.

Domstolen anser att det är tveksamt om de åtalade deltagit i en folksamling, vilket krävs för att dömas för våldsamt upplopp. Enligt rätten går det heller inte heller av filmerna att dra slutsatsen att stenkastningen var riktad mot någon polis eller något polisfordon, skriver DN.

En man som pekades ut som anförare i det våldsamma upploppet har tidigare dömts till 10 månaders fängelse i hovrätten, för våldsamt upplopp och våld mot tjänsteman.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 167314568


Varnish cache server

Mer från Lag & Rätt

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0