Islamiska staten

Smugglare försöker sälja radioaktivt material till IS

Publicerad 7 oktober 2015 kl 12.20

Inrikes. Smugglare i Moldavien försöker sälja radioaktivt material till Islamiska staten, det avslöjar Associated Press idag.

Dela artikeln

Enligt nyhetsbyrån har FBI tillsammans med lokala utredare under de senaste fem åren genomfört fyra tillslag mot kriminella gäng som försöker smuggla ut radioaktivt cesium från det forna östblocket.

Tanken är att det radioaktiva materialet ska användas i "smutsiga bomber" vid terrordåd mot exempelvis västvärlden. Genom att fylla bomberna med cesium sprids giftet i städerna och kan göra hela kvarter eller mindre städer till en obeboelig radioaktiv riskzon.

Vid ett av tillslagen försökte smugglarna sälja en försändelse med cesium för 2,5 miljoner. Men den hugade spekulanten, som påstod att han representerade IS, var i själva verket en hemlig agent och istället för att få pengar greps smugglaren.

Själva affären förhandlades fram på Cocos Prive, en nattklubb och sushirestaurang i Moldaviens huvudstad Chisinau. Men trots tillslagen rapporterar AP att flera av smugglarna, inklusive maffiatoppar i olika brottssyndikat, kom undan straff. Vissa av dem har återgått till att försöka smuggla radioaktivt material till IS.


Nyheter från förstasidan

Bidragsdömd V-politiker klar för riksdagen

Mohamed Jama på riksdagslistan trots digert brottsregister. Nomineringen offentliggjordes kort före den senaste domen vann laga kraft.0 

Ekonominyheter

Fredrik Wikingsson plockar ut 200 miljoner i utdelning

Vänsterkomikerns klipp.. Nu delar han ut 200 miljoner kronor i utdelning till sig själv – och "pallar inte att snacka om pengar".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

MSB byter namn för att passa bättre under kriget

Blir Myndigheten för civilt försvar.. "Nu fokuserar vi mer på att förbereda samhället för krig".0 

SMHI varnar för stormvindar

Hård västvind på lördagen.. Bitvis stormstyrka i byarna på flera håll.0 

Vattenfall söker statligt stöd för ny kärnkraft

Två reaktorer kvar i utvärderingen.. Den totala effekten ska bli 1.500 megawatt oavsett val.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

En procent av de unga lyssnar på Ekot. Bara medelålders och pensionärer följer public service.0