Stenkastande invandrare stormar Kroatien – kräver att få komma till "rika" länder i Västeuropa

Publicerad 25 oktober 2018 kl 16.07

Utrikes. Invandringen till Europa fortsätter. Nu försöker hundratals invandrare från Mellanöstern och Afrika storma gränsen till Kroatien, enligt flera medier. Under året har redan 16.000 invandrare använt den vägen för att ta sig in i Europa.

Dela artikeln

Det är gränsen mellan Bosnien och Kroatien som nu hundratals invandrare med våld försöker storma för att ta sig in i EU.

Enligt RT har Kroatien förvandlats till den nya passage som människor från Mellanöstern och Afrika försöker använda för att nå "rikare länder" i Västeuropa. Kroatien är medlem i EU, men det är inte Bosnien.

Delar av invandringsvågen är aggressiva och kastar sten på kravallutrustad polis, som svarar med tårgas och batongslag för att skingra "folkmassorna", som RT uttrycker det.

Under onsdagen ska hundratals invandrare ha lyckats bryta polisens avspärrningar och blockerat gränsövergången i Maljevac.

Enligt Reuters kräver invandrarna att Kroatien öppnar sina gränser, så att de kan fortsätta sin vandring till det rika Nordeuropa.

Både invandrare och poliser skadades under attacken.

Hittills i år har så många som 16.000 invandrare, de flesta från Afghanistan, Pakistan, Iran och Marocko, lyckats passera in i EU genom Bosnien, skriver Reuters. 5.000 är fortfarande kvar i landet, främst i gränsstäderna Bihac och Velika Kladusa.

Enligt nyhetsbyrån försöker "tusentals migranter och flyktingar" ta sig in i EU från Bosnien. Lyckas de inte, väntar en tuff kall vinter.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Väpnad gaymilis utreds för mordet på Kirk

Inte säkert att mördaren agerade ensam.. Vänsterextrema "Armed Queers" en av grupperna som granskas.0 

Misstänkt Kirk-mördare bodde med transvestit

"Djupt indoktrinerad i politisk vänsterideologi".. Transvestiten uppges samarbeta "till fullo" med utredningen.0 

Israels förre arméchef: Över 200.000 skadade eller dödade i Gaza

"Tog i med hårdhandskarna".. Bekräftar i praktiken Hamas uppgifter om antalet döda och skadade i kriget.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0