Bäckby torg.

Stenkastning mot poliser i Västerås

Publicerad 1 september 2019 kl 16.16

Inrikes. Polisen skulle utreda en misstänkt misshandel i den utsatta stadsdelen Bäckby i Västerås. Då utsättes patrullen för stenkastning av ett så kallat ungdomsgäng.

Dela artikeln

Polisen larmades strax efter klockan 13 på söndagen om att en tonåring hade misshandlats av tre andra personer på Puddelugnsgatan i Bäckby. Både offret och gärningsmännen ska sedan ha lämnat lämnat platsen.

Därefter hittade polisen en person på Bäckby torg som man misstänkte vara offret för misshandeln. Då dök det upp ungdomar som började kasta sten mot polispatrullen som skulle ta den unge mannen från platsen.

Vare sig målsägande, poliser eller radiobil träffades av några stenar, skriver polisen i sin händelserapport. En anmälan om misshandel kommer att upprättas.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 55296599


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Inrikes

Återigen konsultfirman CGI som ligger bakom. Personuppgifter och elektroniska signeringsdokument säljs nu på Darknet.0 

Teodorescu (KD) finansieras av hemlig donator

"Det stinker" om avslöjandet, tycker till och med Expressen.. Pengarna är utöver vanliga EU-lönen på 200.000 kronor netto i månaden.0 

Dumpen utreds för hets mot folkgrupp

Sajten anmäldes för "nedsättande" formulering.. JK har inlett förundersökning om yttrandefrihetsbrott.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0