Södermalm i Stockholm.

Studie: Minst "mångfald" på Södermalm

Publicerad 23 maj 2018 kl 11.02

Media. Journalistmeckat Södermalm hamnar i botten i listen över stadsdelar i Stockholm när det kommer till så kallad mångfald. Det visar en ny rapport från Hyresgästföreningen.

Dela artikeln

Kartläggningen har gjorts på kommunnivå, stadsdelsnivå och bostadsområdesnivå av Love Börjesson, senioranalytiker på Hyresgästföreningen och gästforskare vid Stanforduniversitetet.

– I rapporten mäts mångfald av grupper, alltså i vilken utsträckning människor födda i olika länder finns i olika områden. Vi mäter även segregation, alltså i vilken utsträckning mångfalden är jämt fördelad mellan olika områden, säger Love Börjesson i ett pressmeddelande.

Han fortsätter:

– Våra resultat visar att blandningen av människor födda i olika länder ökar i Sverige och den blir mer jämnt utspridd i landet. Det innebär att fler och fler bostadsområden hjälps åt i integrationen. Samtidigt visar forskningsstudien entydigt på att mångfalden är högre i områden med många flerfamiljshus. Allra högst är mångfalden i områden som domineras av hyresrätter.

Södermalm i Stockholm, Majorna-Linné i Göteborg och Innerstaden i Malmö är de stadsdelar som har lägst mångfald i sina respektive städer.

– Det är i bostadsområden med hög andel hyresrätter som mångfalden finns. Detta måste politiker ta fasta på och bevara hyresrätten som en generell upplåtelseform, för människor med olika bakgrund och olika inkomster, säger Hyresgästföreningens förbundschef Jonas Nygren.,

De kommuner som har högst "mångfald" är enligt studien Botkyrka, Södertälje och Malmö.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tidögänget går mot 100.000 nya invandrare i år med

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.