Foto: Reportrar utan gränser

Svensk pressfrihet sämst i Norden

Publicerad 15 februari 2014 kl 01.03

Media.Sverige hamnar i botten bland de nordiska länderna när sin Reportrar utan gränser uppdaterar sin årliga kartläggning av pressfriheten runt om i världen. Men internationellt sett hamnar landet fortfarande högt upp.

Gilla artikeln på Facebook

Sverige sjunker i år ned till tionde plats på listan – efter alla andra nordiska grannländer. Det land i världen som har störst pressfrihet är Finland och längst ned hamnar Eritrea och Nordkorea.

– Pressfrihetsindexet är ett referensverktyg som betygsätter länder efter sju kriterier, bland annat mediepluralism, självcensur, yttrande- och presslagstiftning liksom hot mot journalister. Målet är att ge en tydlig bild av pressfrihetssituationen både i enskilda länder och i världen i stort, säger Jonathan Lundqvist, ordförande för Reportrar utan gränser i ett pressmeddelande.

Den internationella organisationen varnar för att jakten på terrorister utnyttjas av regeringar över hela världen för att göra inskränkningar i yttrandefriheten.

– En global trend är att gummibandslagstiftning som skapats för att komma åt terrorism missbrukas för att tysta, förfölja och fängsla obehagliga röster. Vi ser det i många länder, inte minst i demokratiska som borde veta bättre, säger Jonathan Lundqvist.

Såväl USA som Storbritannien har tappat många placeringar på årets lista efter att ha jagat visselblåsare under skydd av terror- och spionagelagstiftning.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Spionmisstänkt diplomat kopplas till Thybergs gayskandal

Dramatiska vändningen. Säpo utreder om spionintrig låg bakom att homosexbilderna skickades till regeringskansliet.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.