SD-kampanjen i tunnelbanan

Ted Ekeroth (SD) polisanmäler vänsterpartist för uppvigling

Publicerad 4 augusti 2015 kl 17.30

Inrikes. Ordförande för SD i Lund, Ted Ekeroth, har polisanmält Hanna Gunnarsson, toppnamn för Vänsterpartiet i Lund, för uppvigling, efter att hon i sociala medier uppmanade till vandalism mot SD:s uppmärksammade reklamaffischer mot tiggeri riktade till engelskspråkiga turister i Östermalms tunnelbana i Stockholm, skriver Sydsvenskan.

Dela artikeln

– Det hon gör är ett brott. Hon är en folkvald politiker som uppmanar till odemokratiska metoder, säger Ted Ekeroth till Sydsvenskan.

Han menar att det inte är rasistiskt att påtala problemet med tiggare i tunnelbanan och att det inte är att hetsa mot någon. Om kampanjen vore olaglig, vore det upp till polisen att agera, inte "stormtrupper på vänsterkanten", fortsätter han.

Under tisdagen togs annonserna ner av SL till följd av vandalism. Kampanjen ska pågå i två veckor och SL:s underleverantör av annonsering uppger att affischerna förmodligen kommer att sättas upp igen.

Gunnarsson är bland annat ledamot i demokratinämnden i Lund.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 972819909


Varnish cache server

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0