#Metoo
Arkivbild.

Tidningar fälls för tio Metoo-publiceringar

Publicerad 25 juni 2018 kl 11.03

Media. Pressens opinionsnämnd fäller nu tidningar för tio publiceringar i samband med den så kallade Metoo-rörelsen i höstas. Det är ovanligt många, skriver Pressombudsmannen Ola Sigvardsson på DN Debatt.

Dela artikeln

Pressombudsmannen hade fått in flera anmälningar om publiceringar gjorda i samband med höstens "Metoo-kampanj".

Nu fäller Pressens opinionsnämnd tidningar för tio av elva publiceringar för brott mot god publicistisk sed.

"Elva anmälningar. Tio fällningar. Ett mycket ovanligt utfall. Sett över ett år brukar de drygt 500 anmälningar PO får in, leda till cirka 35 fällningar i PON. Särskilt anmärkningsvärt är att fällningarna i de nu aktuella ärendena i flera fall gäller högprofilerade publiceringar, som gjorts efter en omfattande research av tidningarna", skriver Pressombudsmannen Ola Sigvardsson i DN.

Enligt Sigvardsson begicks "en rad pressetiska övertramp" som på ett oförsvarligt sätt anses ha skadat enskilda personer.

Den tidning som får flest fällningar är Expressen, som fälls för alla fyra anmälningar. Även tidningar som Svenska Dagbladet, Aftonbladet, Dagens Nyheter och Hänt i Veckan fälls.

Sigvardsson menar bland annat att tidningarna alltför lättvindigt valt att publicera namn, även om det inte funnits någon fällande dom.

Det räcker till exempel inte med anonyma vittnen för att motivera en namnpublicering om den riskerar att skada en enskild person på ett "oförsvarligt sätt". Detta "oavsett vad mobben kräver", påpekar han.

Han menar också att dagens fällningar innebär en stor utmaning inför framtiden för svenska tidningar.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 871081862


Varnish cache server

Oroväckande teori eller högerextremt trams? Jonas De Geer frågar sig om det trots allt finns grund för uppgifterna om Brigitte Macron.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0