KDU

Twitter i uppror efter KDU-nej till homoadoptioner

Publicerad 9 maj 2013 kl 22.43

Inrikes.En motion om att Kristdemokraternas ungdomsförbund KDU skulle säga ja till homoadoptioner röstades idag ned under förbundets riksmöte på Öckerö.

Gilla artikeln på Facebook

Twitter bröt det omedelbart ut en proteststorm emot KDU. En av dem som twittrade ut sitt missnöje var den miljöpartistiske toppolitikern, tillika homosexuelle pappan, Anders Wallner.

"Det här med att försöka profilera sin rörelse som anti-politisk klåfingrighet OCH ha åsikter om att jag inte är lämplig som förälder?", skrev han i ett inlägg som spreds av ett stort antal andra twittrare.

"Äh, låt KDU tycka vad de vill. Men man kan ju rösta på något annat, som inte vill lägga sig i folks familjebildning. Typ.. Centerpartiet.", tyckte istället förbundsordföranden för Centerpartiets ungdomsförbund, Hanna Wagenius.

Wagenius har gjort sig känd som en politiker som vill legalisera månggifte i Sverige, hon vill även avskaffa sexköpslagen.

Även om det varit mestadels negativa röster om KDU:s nej till homoadoptioner under eftermiddagen och kvällen så var det en och annan på Twitter som försvarade beslutet.

"Vuxna har inte rätt till barn men barn har rätt till både en mamma och en pappa", twittrade den unga entreprenören och kristdemokraten Jennifer L Brown.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

S-bluff om "slöseri" – vill slösa lika mycket själva

Skillnaden mot egna budgeten: 0,3 procent. Samma slöseri oavsett vem man röstar på, enligt en granskning i Dagens Industri.0 

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen. Men oron för politikernas samarbete med övervakningsjätten bygger på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0