”Att blockera mat och annat bistånd till civila är oförsvarligt. Det som utspelar sig framför våra ögon är den värsta humanitära situationen sedan krigets början i oktober 2023”, skriver UD.
Samtidigt betonar departementet att Israel har "rätt att försvara sig", men att detta måste ske i enlighet med folkrätten.
”Det sätt som kriget nu bedrivs på är oacceptabelt. Israel måste leva upp till sina skyldigheter att skydda civila och civil infrastruktur i enlighet med internationell humanitär rätt”, heter det vidare.
UD konstaterar samtidigt att Hamas ansvar för den rådande situationen "väger tungt" och kräver att alla gisslan friges utan villkor och omedelbart.
Regeringen har fått kritik för att inte kritisera Israel tillräckligt hårt. Under en lång tid var Tidöregeringens officiella linje att Israel agerade på ett "proportionerligt" sätt i Gaza, trots att man redan då dödat tiotusentals civila och bombat sönder en stor del av infrastrukturen för att göra området obeboeligt. Tidigare utrikesminister Margot Wallström chockade i helgen genom att anklaga regeringen för att styras av Israel.
Wallström: "Israel styr Tidöregeringens handlande" https://t.co/BGqMTBmj02
— Fria Tider (@friatider) May 26, 2025