Ungern: "Invandring är ingen mänsklig rättighet"

Publicerad 14 december 2019 kl 17.03

Utrikes. Att invandra till europeiska länder är ingen "mänsklighet rättighet" för alla människor i världen. Det säger Ungerns utrikesminister Peter Szijjarto till RT.

Dela artikeln

I västerländska medier framställs ofta invandringen från tredje världen som något oundvikligt och något som Europa måste acceptera.

Att få invandra hit är en fundamental "mänsklig rättighet", kan det heta.

Men så är det inte. Det säger Ungerns utrikesminister Peter Szijjarto, som i stället tycker det är en mänsklig rättighet för alla att ha ett "tryggt och säkert" hem i hemlandet, och bara om det inte är möjligt, ska det vara tillåtet att få ta sig till det "första" säkra landet i närheten.

Den ungerske ministern påpekar också att Ungern visst står upp för moral och verkliga mänskliga rättigheter, men att termen ofta missbrukas för att tjäna politiska intressen.

– Ibland används hänvisningen till mänskliga rättigheter som en grund för att blanda sig i inhemska frågor i andra länder på ideologisk grund, på politisk grund, utan någon giltig anledning, säger han till RT.

Ungern är dock väl medvetet om behovet av frihet och rättigheter. Detta mot bakgrund av landets historia med kommunistiskt styre.

– Men invandring kan inte vara anledningen till att kränka gränserna mellan trygga länder, klargör han.

– Riktig respekt, för riktiga mänskliga rättigheter, det är viktigt.


Nyheter från förstasidan

Zelenskyjs hemliga möten med FBI oroar – tros kräva ny amnesti för korruption

Allierades oro: Vill få behålla stödpengar på vift. Nu förhandlar USA:s brottsbekämpande myndigheter direkt med Zelenskys högsta höns.0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Utrikes

Rekordupptäckten i tyska Aachen. Visade sig förekomma med nära 30 olika namn i polisens efterlysningssystem.0 

Danmark pekar ut USA som säkerhetspolitiskt hot

Nya hotbedömningen efter Grönlandsbråket.. "Använder sin ekonomiska och teknologiska styrka som ett maktmedel, också gentemot allierade."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0