USA: Ukraina måste stå på egna ben

Publicerad 21 december 2023 kl 15.58

Utrikes. Medan länder som Sverige och Danmark alltmer ihärdigt finansierar kriget i Ukraina börjar USA tröttna på att ge militärt stöd till den ukrainska regeringen. Nu hotar Vita huset med att dra in stödet på sikt – och att verka för att landet omvandlas till en demokrati.

Dela artikeln

USA:s utrikesminister Antony Blinken hade en betydligt mindre Zelenskyj-vänlig ton när han sammanfattade det utrikespolitiska året inför julledigheterna än vad omvärlden hunnit vänja sig vid vid det här laget.

Så länge Ryssland inte "raderar Ukraina från kartan", sade Blinken, så är det ytterst upp till ukrainarna att själva lösa var landets nya gränser ska dras.

– Var exakt de etableras, och var linjerna dras exakt – det är i grunden upp till ukrainarna, sade Blinken.

Han fortsatte med att konstatera att även om USA vill maximera Ukrainas förmåga att ta tillbaka förlorat territorium så finns det även behov av att stödja landet på annat sätt.

– Att se till att Ukraina inte bara överlever utan också utvecklas. Och det handlar om att stödja det ekonomiskt och att stödja dess embryo till demokrati, sade Blinken.

På sikt kan Ukraina dock inte förvänta sig amerikanskt stöd.

– Syftet är att se till att Ukraina kan stå på sina egna ben. Planen är inte nån sorts evigt stöd från hela världen för att hålla Ukraina under armarna, utan att ta Ukraina till en punkt där det kan stå starkt på egen hand militärt, ekonomiskt och demokratiskt, säger Blinken.


Nyheter från förstasidan

Antarktis istäcke växer igen

Sänker nu havsnivån istället för att höja den. Ismassan växte med nästan 108 gigaton per år.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.