V hotar fälla Magdalena Andersson

Publicerad 8 november 2021 kl 14.27

Inrikes. Vänsterpartiet kräver en framförhandlad uppgörelse för att rösta fram Magdalena Andersson som statsminister, rapporterar Expressen.

Dela artikeln

– Vi behöver se ett för­handlings­resultat för att kunna trycka gult i en stat­sminister­omröstning, säger V-ledaren Nooshi Dadgostar till Expressen.

Utan en sådan uppgörelse "blir det svårt" att släppa igenom Magdalena Andersson, fortsätter Nooshi Dadgostar.

Centerpartiets krav att V inte ska få delta i förhandlingar om den ekonomiska politiken är ohållbart, konstaterar hon. Nooshi Dadgostar understryker dock att V är beredda att kompromissa i förhandlingar med S, C och MP.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump/Israel ser ut att starta storkrig mot Iran

Krigsfalangen i Vita huset tycks segra. USA evakuerar sin diplomatiska personal från Mellanöstern.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Greta får frågor om Hamas-kopplingar – börjar gapskratta

Ekot fick fnitter som svar på frågorna.. "Ska jag fråga exakt alla människor om exakt vad de sagt om allting?" skrattar Greta.0 

Nya medborgarna som avgör nästa val

300.000 får svenska pass av SD och regeringen.. Oro för klanröstning och demokratins framtid efter bilderna från ceremonin i Göteborg.0 

Så mycket koldioxid släpper Gretas flyg från Israel ut

Greta flyger – efter år av vägran.. Fick välja mellan hemresa eller att ställas inför rätta.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0