Gruvhålsdådet i Norberg

Afghan våldtog kvinna och kastade ner henne i gruvhål

Publicerad 26 april 2022 kl 17.32

Inrikes. En 41-årig man har nu häktats misstänkt för att ha våldtagit en kvinna och kastat ner henne i ett 25 meter djupt gruvhål i Norberg.

Dela artikeln

Det bestialiska dådet uppdagades på fredagseftermiddagen förra veckan.

En pappa som var ute i skogen med sitt barn befann sig då vid en gammal gruva utanför Norberg i Västmanland. De hörde då en kvinna ropa på hjälp nedifrån det cirka 25 meter djupa gruvhålet.

Den skadade och svårt nedkylda kvinnan kunde räddas ur schaktet med helikopter. Det visade sig att hon blivit våldtagen och att gärningsmannen sedan kastat ned henne i hålet.

Idag häktades en 41-årig man på sannolika skäl misstänkt för mordförsök och våldtäkt. Det rör sig av allt att döma om en afghan, skriver Samnytt, även om hans identitet inte är styrkt. Svenska myndigheter har inte kunnat klarlägga i vilket land han är medborgare, enligt sajten.

Afghanen har sedan 2015 sökt uppehållstillstånd i Sverige. Så tidigt som 2017 nekades han för första gången och Migrationsverket beslutade att han skulle utvisas. Sedan dess har han i flera omgångar överklagat beslutet, skriver SVT Nyheter Västmanland.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Tre minuter saknas i Trumps "oredigerade" Epstein-video

Analys av metadata avslöjar Vita husets bluff.. Övervakningsvideon från fängelsenatten har visst redigerats – i Adobe Premiere.0 

Återvunnen plast full med gifter och orsakar hormonrubbningar

Nedslående resultat i ny svensk studie.. Och när plasten är återvunnen går det inte att veta vilket gift man får.0 

Över 900 dömda håller sig undan fängelsestraffet

Har gått under jorden.. Men färsk lagstiftning gör att fängelsestraffet aldrig preskriberas.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0