Karviainen/CC-BY

Årets första svenska jordgubbar

Publicerad 14 april 2013 kl 15.08

Inrikes.Nu har de första svenska jordgubbarna sålts på auktion för 3000 kronor per kilo, och finns för försäljning till allmänheten hos Coop Forum i Bromma från tisdagen den 16 april.

Gilla artikeln på Facebook

Jordgubbarna har odlats hos Hjälmshults trädgårdsprodukter i Skåne med sina 16 400 kvadratmeter växthusyta, vilket är Sveriges största odlare av växthusodlade jordgubbar.

Jordgubbssorten heter Elsanta och är den vanligaste sorten i växthus och har en karakteristisk egenskap att ju mer sol den får, desto mer ger sorten smak och söthet. Vårsäsongen pågår fram till 10 juni och under sommaren planteras andra plantor vilket ger en ny skörd i mitten av augusti.

I butiker finns svenska jordgubbar till försäljning från mitten av april till mitten av november.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0