Estoniakatastrofen

Estoniadokumentären får uppföljare

Publicerad 1 juni 2021 kl 18.25

Inrikes. Den omtalade dokumentärserien "Estonia – fyndet som ändrar allt" får en uppföljning. Det meddelar Discovery Networks i ett pressmeddelande.

Dela artikeln

Uppföljaren kommer att publiceras under nästa år på Discovery+.

– Vi är mitt uppe i det journalistiska arbetet med att dokumentera det som hänt efter att serien släpptes och kommer att fortsätta följa händelserna kopplade till fallet Estonia, bland annat de dyk som ska genomföras under 2022, säger Jessica Linnman, kommunikationsdirektör Discovery Networks Sverige.

I den ursprungliga dokumentärserien, som släpptes i höstas, avslöjades ett aldrig tidigare dokumenterat hål i skrovet på Estonia som har fått regeringen att ta beslut om att nya dykningar ska genomföras på vraket.

Serien har belönats med Stora Journalistpriset för "Årets avslöjande" samt prisats som "Årets tv-ögonblick" på den norska tv-galan Gullruten.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här sitter trippelmördaren – meter från regeringen

Släpptes in på regeringens presskonferens. Säkerhetsmissen när villkorligt frigivne mannen dök upp som "journalist".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Efter omfattande sökinsatsen – polisen bekräftar. "Vi är hundra procent säkra på att det är den försvunna kvinnan."0 

För första gången: Åkesson mest populära partiledaren

Spöar Maggan i förtroendemätning från Demoskop.. "För två och ett halvt år sedan var gapet mellan dem 28 procentenheter."0 

Vänsterextremist häktad för hot mot ministrar

Docka med avhugget huvud utanför Benjamin Dousas bostad.. Andreas Klominek, 42, har en lång bakgrund inom våldsvänstern.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0