EU-länders invånare överens: Invandring största problemet

Publicerad 13 maj 2018 kl 16.49

Utrikes. I nio av elva undersökta EU-länder pekar befolkningen ut invandringen som det största problemet som EU står inför i dag. Det visar en mätning från Yougov.

Dela artikeln

Befolkningen i elva länder fick svara på vilka problem de anser vara de största problem EU står inför just nu.

I nio av länderna blev svaret invandringen. Det rör sig om Storbritannien, Frankrike, Tyskland, Italien, Danmark, Sverige, Grekland, Finland och Litauen.

Av dessa nio länder anger de svarande i alla utom Italien att terrorism är det andra största problemet.

Resultaten har uppmärksammats av Matthew Goodwin vid den brittiska tankesmedjan Chatham House.

"Europa rör sig högerut", twittrar Goodwin, som konstaterar att en ny agenda har formats hos den europeiska allmänheten.

"Om inte center-vänstern hittar något meningsfullt att säga kommer den att kastas åt sidan, inte minst med tanke på att dessa frågor sannolikt kommer att bli än viktigare för väljare", skriver Goodwin på Twitter.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Väpnad gaymilis utreds för mordet på Kirk

Inte säkert att mördaren agerade ensam.. Vänsterextrema "Armed Queers" en av grupperna som granskas.0 

Misstänkt Kirk-mördare bodde med transvestit

"Djupt indoktrinerad i politisk vänsterideologi".. Transvestiten uppges samarbeta "till fullo" med utredningen.0 

Israels förre arméchef: Över 200.000 skadade eller dödade i Gaza

"Tog i med hårdhandskarna".. Bekräftar i praktiken Hamas uppgifter om antalet döda och skadade i kriget.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0