Europadomstolen: Kristet par slipper baka homosextårta

Publicerad 11 januari 2022 kl 07.53

Lag & Rätt. Europadomstolen för de så kallade mänskliga rättigheterna har valt att inte ta upp ett mål med ett kristet par som vägrade att baka en tårta med ett HBTQ-positivt budskap.

Dela artikeln

Målet mot det nordirländska kristna bagarparet har drivits av homosexaktivisten Gareth Lee, en medlem av organisationen Queer Space.

Europadomstolen meddelade dock i torsdags att man inte kommer att ta upp målet för prövning, rapporterar RT.

Detta med hänvisning till att Lee inte vid något tillfälle under de inhemska domstolsförfarandena hade åberopat sina konventionsrättigheter.

Målet avser Daniel och Amy McArthur, ett kristet par i Belfast som sade nej till att baka en HBTQ-kaka som Gareth Lee beställde år 2014.

Bagarna förklarade att de inte kunde ställa sig bakom den föreslagna designen med dockorna Bert och Ernie från "Mupparna" och budskapet "Support Gay Marriage".

Målet har kostat de brittiska skattebetalarna mer än motsvarande tre miljoner kronor under sju års tid.

Paret McArthur har fått stöd av den kristna organisationen Christian Institute, som stod för deras omfattande rättegångskostnader.

Under 2018 nådde målet Storbritanniens högsta domstol, som dömde till bagarnas fördel. Lee gick då vidare till Europadomstolen.

Christian Institute uppger i ett uttalande att Europadomstolens beslut är "goda nyheter för yttrandefriheten och goda nyheter för kristna".


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Lag & Rätt

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0