Bara 2017 tog Lund emot 837 "flyktingar".

Få flyktingar i Lund jobbar – men invandringen fortsätter

Publicerad 14 november 2020 kl 13.05

Inrikes. Få av alla flyktingar som Lund tagit emot arbetar och 15 procent av dem är fast i missbruksproblem eller har andra vårdbehov, uppger Sydsvenskan. Men den högerstyrda kommunen är ändå nöjd, och hoppas nu kunna lösa sin "åldrande befolkning" med hjälp av invandrarna.

Dela artikeln

Det är Sydsvenskan som granskat hur det gått för de hundratals "ensamkommande flyktingbarn" som Lund tagit emot.

Hösten 2015 kom det 300 stycken till kommunen.

Göran Wallén (M), ordförande i socialnämnden, hävdar att majoriteten klarat sig väl, trots att få jobbar.

Bara mellan 20-30 procent av alla flyktingar i kommunen är i så kallad egenförsörjning, men det förklaras inte närmare vad det betyder och om det innefattar subventionerade jobb.

15 procent av de som kom 2015 är fast i psykiskt eller fysiskt vårdbehov, men det tycker inte Wallén är mycket. Framför allt handlar det om missbruksproblem, mental ohälsa, trauma eller funktionsnedsättning.

Enligt Sydsvenskan är det nu Lunds "utmaning" att få invandrarna i arbete, dels för att de ska få permanent uppehållstillstånd, men också på grund av Lunds "åldrande befolkningsstruktur".

Wallén påstår också att Lund kommer klara sig mycket bättre vid nästa asylvåg än den 2015.

– Nu har vi ju erfarenhet och rutiner och kan snabbt skala upp en organisation, säger han till Sydsvenskan.

Enligt tidningen har Lund gått från hundra flyktingar per år till över åtta hundra (2017), plus hundratals "ensamkommande barn" som saknar bostad. De senaste åren har Lund tagit emot stora mängder flyktingar. Bara 2017 flyttade 837 stycken till Lund, enligt kommunens statistik.

Lund styrs av den så kallade Lundakvintetten, som innefattar partierna Moderaterna, Centerpartiet, Liberalerna, Kristdemokraterna och lokalpartiet FörNyaLund.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Mer från Inrikes

AP-fonderna satsar på israelisk vit fosfor

Populära krigsförbrytarkemikalen tas fram med svenska pensionspengar.. Försvaret: "Det är ingen som har erkänt, så att säga, att de har använt det".0 

Malmöprofilen: "Haveri" att SD prioriterar Ukraina och Israel före minskad invandring

Nils Littorins känga till Tidögänget.. Vänsterprofilen sågar konceptet med "100.000 nya uppehållstillstånd och 60.000 nya medborgarskap på ett år".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0