Finansministern lovar höjd skatt

Publicerad 12 februari 2021 kl 10.24

Ekonomi. Skatten måste höjas mer för att lösa Sveriges samhällsproblem. Det förklarar nu finansminister Magdalena Andersson (S) i en intervju med SvD. Inte minst ska "rika" svenskar beskattas mer.

Dela artikeln

Det går inget vidare för Sverige.

Arbetslösheten ökar, gängbrotten skenar och public service uppmanar folket att inte dammsuga på grund av elbrist.

Enligt finansminister Magdalena Andersson är de ekonomiska klyftorna i landet nu "alldeles för stora". Och de kan bli ännu värre, på grund av coronakrisen.

Lösningen är att höja skatten ännu mer, anser hon. Och framför allt vill hon beskatta så kallade rika svenskar.

– Kapitalvärdena och kapitalinkomsterna har ökat väldigt mycket de senaste åren och också blivit mer koncentrerade hos den rikaste procenten. Därför vill vi öka beskattningen, säger hon till SvD.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen: Föds för få barn – startar utredning

Minister skyller på dejtingappar. Profilen Anna Björklund ska hjälpa till att reda ut varför svenskar slutar fortplanta sig.0 

Ekonominyheter

Bombterror bakom sänkta bostadspriser

Tydligt samband.. Effekten är statistiskt säkerställd, enligt ekonomer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0