Sverigebilden
Arkivbild.

Finsk professor: Sverige är ett större hot mot Finland än Ryssland

Publicerad 19 augusti 2017 kl 10.27

Utrikes. På grund av den stora muslimska invandringen till Sverige kan Sverige utgöra ett större hot mot Finland än Ryssland. Det skriver Paul Lillrank, professor vid institutionen för produktionsekonomi vid Aalto-universitetet, i HBL.

Dela artikeln

Tidigare såg han Putin och Ryssland som den största säkerhetsrisken mot Finland. Nu har professor Paul Lillrank ändrat sig. Sverige är troligen ett större hot, anser han.

Orsaken är den muslimska massinvandringen.

Enligt Lillrank har Sverige proportionellt sett tagit emot fler invandrare än något annat OECD-land. Dessutom är man sämst på att integrera dem.

Paul Lillrank menar att Sverige håller på att förvandlas till ett otryggt parallellsamhälle med en etnisk underklass. Mångkulturalismen startar konflikter och politikerna i Sverige har fått storhetsvansinne, menar han. Arbetsmarknaden är inte anpassad för lågutbildade asylinvandrare, något svenska politiker inte vill begripa. När resurserna sedan inte räcker till för att upprätthålla den svenska välfärdsstaten, säger sig makthavarna inte förstå varför.

Svenska kommuner är så dåliga på att hantera återvändande IS-terrorister att de väljer att "kärleksbomba" dem med ekonomiska bidrag och förtur i landets bostadskö, påpekar professorn.

"Det finns en reell risk att Sverige förvandlas till en misslyckad stat med ghetton där svensk lag inte längre gäller och polisen inte har kontroll över läget. Demokratin är ur spel när myndigheterna bryter mot migrationslagen och polisen ser genom fingrarna på illegala invandrare. Det är inte otänkbart att Sverige blir för Finland en större säkerhetsrisk än Ryssland", skriver Paul Lillrank i HBL.

Enligt Paul Lillrank utger sig den svenska politiska eliten för att vara en moralisk supermakt, men i verkligheten börjar den alltmer likna en samling dårar med samma "självdestruktiva galenskap" som Karl XII uppvisade under sina sista år som svensk kung, skriver han.

Norrmännen och danskarna, som bland annat talat om gränskontroller mot Sverige, har redan insett det allvarliga hotet från grannlandet. Paul Lillrank anser att finländarna måste förstå samma sak.

Lillrank säger han önskar att det gick att hitta någon lugnande läsning om Sverige, men det existerar inte.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SVT anmäls för att ha sparkat GW för rasutspel

Det luktar censur, enligt Academic Rights Watch. "En repressalie mot GW Persson för att han använt sin yttrandefrihet på ett sätt som inte behagat SVT."0 

Ekonominyheter

Kriminella tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

NGO:er kraftsamlar för omedelbart AFD-förbud

Över 50 organisationer organiserar massdemonstrationer.. Skattefinansierade "civilsamhället" ska ge politikerna mod att gå vidare med att förbjuda oppositionen.0 

Zelenskyj anklagas för att hota EU-ledare med attentat

Varnar för "säkerhetshot" inför segerdagsfirande i Moskva.. Fico: "Jag tillåter jag inte att någon talar om för mig vart jag får resa."0 

Kallar in tiotusentals reservister inför "erövring". Befolkningen ska pressas bort och det humanitära stödet ska fortsatt strypas.0 

Barn hölls i covid-lockdown fram till i år – nu räddade av spansk polis

Hölls fångna i "skräckens hus".. Föräldrarna tog myndigheternas covid-nedstängningar lite väl långt.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0