FN-personal evakueras från Bagdad

Publicerad 17 juni 2014 kl 08.29

Inrikes. FN evakuerar sina anställda från Baghdad till Amman i Jordanien, skriver Aftonbladet.

Dela artikeln

Farhan Hak, talesman för FN:s generalsekreterare Ban Ki-moon, uppger att evakueringen sker till följd av den pågående offensiven från rebellerna från Isis och Levant till inlandet. Det har nyss kommit besked om stridigheter utanför Baghdads internationella flygplats.

Hak meddelade bland annat att 58 FN-anställda förflyttats till Jordanien. Allt som allt har cirka 200 utlänningar jobbat på FN:s kontor i Baghdad med omnejd.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Mer från Inrikes

AP-fonderna satsar på israelisk vit fosfor

Populära krigsförbrytarkemikalen tas fram med svenska pensionspengar.. Försvaret: "Det är ingen som har erkänt, så att säga, att de har använt det".0 

Malmöprofilen: "Haveri" att SD prioriterar Ukraina och Israel före minskad invandring

Nils Littorins känga till Tidögänget.. Vänsterprofilen sågar konceptet med "100.000 nya uppehållstillstånd och 60.000 nya medborgarskap på ett år".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0