Frankrike ska förbjuda "rasistisk" afrikansk grupp

Publicerad 16 september 2021 kl 13.40

Utrikes. Frankrike fortsätter att förbjuda "rasistiska" organisationer. Men denna gång är det en afrikansk grupp, "De svarta afrikanernas försvarsliga", som regeringen vill upplösa, rapporterar RT.

Dela artikeln

Den franska inrikesministern Gérald Darmanin har inlett en procedur för att förbjuda "Ligue de Défense Noire Africaine", som pekas ut som en rasistisk organisation som främjar "hat och diskriminering".

Beskedet kommer efter att grupperingen anklagats för att ha varit involverad i våldsamheter.

Gruppen beskriver sig själv på Facebook som en ”revolutionär rörelse till försvar av afro-ättlingar och afrikaners rättigheter”. Nästan 300.000 personer följer organisationen på Facebook-sida.

Under helgen var medlemmar i gruppen inblandade i en demonstration i Val-de-Reuil i Normandie. I videor som delas på nätet uppges medlemmar i gruppen ses trakassera offentliga tjänstemän och ockupera stadshuset. Det rapporterades också om bråk mellan kurdiska och afrikanska grupper i staden.

Den afrikanska organisationen förnekar dock att våld utövats från dess medlemmars sida.

Gruppen har nu 15 dagar på sig att överklaga inrikesministerns beslut. Om organisationen väljer att inte överklaga beslutet kan president Emmanuel Macron helt enkelt förbjuda den. Vid ett överklagande kommer Frankrikes statsråd att avgöra frågan.

Tidigare i år förbjöd Macrons regering högergruppen Génération Identitaire och turkorganisationen Grå vargarna.


Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kokainpåse hittad hos SD-riksdagskvinna

Greps för rattfylla. Nu misstänks expolisen Katja Nyberg (SD) även för narkotikabrott.0 

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Det är så jävla vackert." Beger sig ut i vänsterextemisternas Mecka för att sprida budskapet.0 Plus

Mer från Utrikes

Danmark: Verkanseld direkt om USA invaderar

Reglerna: "Skjut först och fråga sen".. Köpenhamn vidhåller att Grönland inte är till salu – och får stöd inom EU.0 

Danmarks statsminister: Invasion av Grönland blir slutet för Nato

"Då upphör allt.". Mette Frederiksens ödesmättade ord efter oljekuppen mot Venezuela.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0