Gustav Fridolin (MP) vill att invandrare ska kunna söka asyl i Sverige redan i hemlandet.

Fridolins tuffa krav till S: Invandringen måste öka

Publicerad 30 maj 2014 kl 19.39

Inrikes. Invandringen från tredje världen till Sverige måste öka ytterligare. Det är ett av de krav som Miljöpartiet stället till Socialdemokraterna inför en eventuell regeringssamverkan efter höstens riksdagsval.

Dela artikeln

Miljöpartiet, som under den senaste mandatperioden samarbetat med regeringen i syfte att luckra upp reglerna för invandring, ställer nu liknande tuffa krav på Stefan Löfven.

Under en presskonferens presenterade språkrören Åsa Romson och Gustav Fridolin, tillsammans med den migrationspolitiska talespersonen Maria Ferm, flera punkter som partiet inte anser vara förhandlingsbara.

Det gäller frågor som rör skola, jobb och klimat. Men även inom migrationspolitiken kan Miljöpartiet kräva att få igenom förändringar ifall det ska bli något samarbete med Socialdemokraterna.

Bland annat kräver partiet att det ska bli enklare för hbtq-personer att få asyl i Sverige och lättare för sjuka vuxna att få uppehållstillstånd. Dessutom kräver Fridolin att potentiella invandrare i tredje världen ska kunna söka asyl i Sverige från sina hemländer – något som skulle leda till att invandringen ökade mycket kraftigt.

– Vi vill att den svenska debatten fortsätter att hålla sig kring hur vi i Sverige kan säkerställa att människor välkomnas om de har behov av skydd, etablerar sig eller jobbar i landet eller om de är kärleksinvandrare, sade språkröret Åsa Romson enligt Aftonbladet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 16948814


Varnish cache server

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0