Gick till attack med flaska på nattbussen

Publicerad 22 oktober 2016 kl 13.56

Inrikes. Mannen på bilden söks av polisen efter att ha gått till attack mot en medresenär med en glasflaska på en buss i Stockholmsområdet i somras.

Dela artikeln

Händelsen inträffade på nattbuss 791 mot Södertälje vid Flemingsbergs station den 16 juli i år.

Mannen som träffades av flaskan fördes blödande till sjukhus med ambulans och fick två jack i huvudet efter attacken, enligt Aftonbladet.

Trots att övervakningskameran fångade den misstänkte mannen har polisen inte lyckats få veta vem han är.

– Eftersom vi har en bild och inte vet vem han är, så ber vi allmänheten om hjälp. Det är identiteten som saknas, säger Bo-Thomas Olsson, stationsbefäl på polisen syd, till Expressen.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Spionmisstänkt diplomat kopplas till Thybergs gayskandal

Dramatiska vändningen. Säpo utreder om spionintrig låg bakom att homosexbilderna skickades till regeringskansliet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Hård SD-kritik mot arabisk allsång

Sågar Malmö stads satsning på "samhörighet".. "Menar de samhörighet med det arabiska samhället?"0 

Krav på att Löfven lämnar S – anklagas för korruption

Ilska när tidigare S-ledaren berikar sig på lobbyarbete.. "Vi vet inte om det är den tidigare socialdemokratiske statsministern eller ett hemligt särintresse som talar till oss."0 

Socialstyrelsen: Ska gå byta kön via nätet

Det ska räcka med ett "digitalt vårdbesök".. Så ska Ulf Kristerssons könsbytarlag tillämpas i praktiken.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0