Konflikten i Ukraina

Högra sektorn vill störta regimen

Publicerad 23 juli 2015 kl 11.08

Utrikes. Militanta Högra sektorn kommer att starta en kampanj för att få till en folkomröstning om att avsätta president Petro Porosjenko och den nuvarande regeringen i Kiev. Det meddelade den högerextrema organisationens ledare Dmitro Jarosj under ett massmöte i Kiev på tisdagen.

Dela artikeln

Hundratals personer var på plats för att lyssna på Högra sektorns företrädare under det två timmar långa mötet.

Förutom en folkomröstning om att misstroendeförklara regeringen krävde Dmitro Jarosj att det ska upprättas en blockad mot samtliga områden i öst som kontrolleras av proryska separatister.

Högra sektorn kräver också att Minskavtalet ska upphävas, att volontärbataljoner ska legaliseras samt att krigslagar ska införas i landet.

Jarosj beskrev sin organisation som en "nationell befrielserörelse" och konstaterade att "revolutionen" nu går in i en ny fas.

Högra sektorn var drivande i statskuppen mot den folkvalde presidenten Yanukovytj förra året och har sedan dess slagits för den nya regimen i de östra delarna av landet. Men efter att ha hamnat i konflikt med myndigheterna förespråkar extremistorganisationen nu att Porosjenkos regim ska avsättas.

– Vi ser att Janukovytj-systemet har förändrats, men trots det består de största problemen i vårt samhälle, som korruption. Laglösheten inom åklagarmyndigheten och polisen är fortfarande densamma. Och vi protesterar ännu mot dessa saker. Vi anser att den nya ukrainska staten bör bygga på andra grundvalar, sade Dmitro Jarosj i sitt tal enligt Euronews.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Trump: Beslut om Iran inom två veckor

Nya beskedet.. "Betydande chans till förhandlingar."0 

Amerikanska översten: Trump är köpt av judiska oligarker

Kontroversiella analysen.. "De satte Trump vid makten mot löftet att förinta Iran."0 

Tyska politiker brände miljardbelopp på Northvolt – nu kräver AFD svar

"Bananrepublik, kriminellt beteende.". Chockas av rapport som visar vidden av tyska regeringens inblandning i svenska klimathärvan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0